רמזים אסטרטגיים ממוסקבה

אתמול פורסמו במקביל שתי ידיעות קטנות באתר שנקרא AVIA.PRO, השניה, שבידי הרוסים נמצא טיל של מיירט "קלע דוד" שנפל בשטח רמת הגולן, באחד מימי הקרב שהיו בשנה שעברה, ב-23.7.18. כיוון שברוסיה אין פרסומים סתמיים, כדאי לא לזלזל בכך שהם בחרו לפרסם את הידיעה שהמיירט נמצא ברשותם. בשונה מטיל שמתפוצץ, בנפל נותרות רוב המערכות שלמות וניתן לפצח מידע רב על פעולת המערכת.
החשש מכך שנפילת הטיל תביא לדליפת מידע פורסם מייד אחרי התקרית ע"י אמיר בוחבוט בוואלה.


בראייתי, לרוסים יש אינטרס שלא לחשוף את הידיעה שברשותם מיירט קלע דוד, למעט אם ברצונם להעביר מסרים לישראל. כיוון שאני רואה את המסרים של הרוסים לישראל בדבר הפסקת התקיפות בסוריה מזה זמן, אין לי אלא לחבר את הנושאים יחדיו, גם אם ייתכן שיש הסברים נוספים.

העובדה שהסורים והאיראנים העבירו את הטיל לידי הרוסים, שהרי ברמת הגולן אין כמעט נוכחות רוסית, מלמדת על שיתוף הפעולה בין 3 השותפים למלחמה רוסיה-אסאד-איראן. כדאי להיזכר, שהאירוע היה עוד בטרם נפילת האליושין, כאשר בישראל הנרטיב היה עד כמה שיתוף הפעולה עם הרוסים מצויין, והאינטרס הרוסי הוא שלא תהיה נוכחות איראנית בסוריה. נרטיב שנמשך גם אחרי תקרית האליושין "זאת בסך הכל אי הבנה". זה חשוב כדי ללמוד על התעמולה בנושא שהופעלה על הציבור בישראל.

הידיעה הראשונה היא בעלת משמעות רבה, למרות שזכתה לאזכור בלבד בישראל. האתר טוען שהמערכת שירתה לעבר מל"ט ישראלי היא מערכת מסוג 8-SA, סוללת טק"א ניידת מתוצרת רוסיה, שהיא מבצעית משנת 1971. למיטב הידוע בישראל מאז מלחמת שלום הגליל ומבצע ערצב 19, לא היו בלבנון סוללות טק"א מונחות מכ"מ, למעשה, הכנסת סוללות טילים סוריות ללבנון כמעט היתה עילה למלחמה עוד ב-1981, אבל מזג אוויר בעייתי דחה את המבצע שאושר באפריל, ובגין בחר שלא לפעול בגלל החלטתו לתקוף את הכור העיראקי ביוני. ישראל רואה בחופש הפעולה האווירי מעל שמי לבנון צורך אסטרטגי חיוני.

העובדה שנסראללה החליט לפעול נגד חופש הפעולה של ישראל, מעידה על שינוי אסטרטגי. לבנון רואה בטיסות של ישראל, הפרה של ריבונותה ושל החלטה 1701 (זאת אכן הפרה של ההחלטה), ומגישה על כל הטיסות תלונות למועצת הבטחון של האו"ם.
זה היה הסטטוס קוו עד לתקרית האחרונה. נסראללה החליט להתעמת מול ישראל בסוגיה הזאת, הוא הצהיר את זה לפני חודשיים אחרי הסיכול של ישראל את תקיפת הרחפנים מרמת הגולן, וניסיון הפעולה בבירות כנגד רכיב במערך הטילים המדוייקים של חזבאללה.
כדי להבטיח שזה לא יידרדר למלחמה החליט לנסות להפיל מל"ט. הרי מי יוצא למלחמה על מל"ט שנפל?
להערכתי, העימות ימשיך ללוות אותנו בהמשך, משעמם לא יהיה בנושא.

הידיעה שייתכן שהירי בוצע ע"י מערכת 8-SA פורסמה ע"י יואב לימור לפני יומיים ב'ישראל היום', אבל אני רוצה להתמקד בעובדה שהרוסים פרסמו זאת.
הרוסים בראייתי רומזים לישראל מזה זמן שבכוונתם להיות מעורבים בסכסוך הישראלי-לבנוני ובמקרה של מלחמה בין ישראל לחזבאללה להיות הגורם דרכו צריך לנהל את השיחות על תנאי הצדדים. אני סבור שזה מנוגד לאינטרס הישראלי, כיוון שהרוסים הם נגד ישראל בעימות הזה, כמו גם בסוגיה הסורית. אחת מתועלות הצד שפוטין הרוויח מכך שאפשר לישראל להמשיך לתקוף בסוריה תוך הקמת מנגנון תיאום עם הרוסים, היתה שזה סייע בפתיחת הדלת בלבנון. בפרוץ מבצע 'מגן צפוני' לפני שנה, משלחת ישראלית נסעה למוסקבה לתיאום. הטיעון בישראל היה שזה בגלל תקרית האליושין והרצון לחדש תקיפות בסוריה (שאכן חודשו לאחר מכן), אבל פוטין קיבל את המשלחת הישראלית והדגיש שזה כדי לוודא שאנחנו לא מפרים את הריבונות הלבנונית במהלך המבצע. אנחנו, למרבה הצער, שיתפנו פעולה (הרוסים בפתח – ואנחנו מכניסים אותם בדלת).

יואב לימור כותב על כך שהמערכת הגיעה לחזבאללה מסוריה. הודעה רוסית בנושא מעידה על כך שהם מוכנים להכיר בפומבי שמערכת שהם מכרו לסורים הועברה לידי חזבאללה. קרי, הרוסים מבינים שהאמל"ח שברשותם משמש את חזבאללה נגד ישראל, ולא כפי שהיה עד היום שהם התכחשו לטענות ישראליות בנושא.
מעבר לכך, הפרסום מעיד על כך שהרוסים תומכים בעמדה הלבנונית נגד הטיסות מה שמסייע להם להגביר את המעורבות במחלוקות בין ישראל ללבנון. הרוסים ישמחו להחליף את מקומן של ארה"ב וצרפת בלבנון, שהן ספקיות הנשק המוגבל של צבא לבנון. יכולת ההשפעה שלנו אינה גבוהה, אבל בסוגיה הזאת, אנחנו צריכים להעדיף המשך מכירת נשק על-ידן, על אף הסיכון המוגבל, כיוון שהחלופה רעה בהרבה.
כך או כך, הרוסים כאן, שוב במנוגד לאינטרס הישראלי, והפעם גם בשירות חזבאללה, וגם נגד הטיסות של ישראל בשמי לבנון.

אנחנו לא שולחים ספאם! למידע נוסף ניתן לקרוא את מדיניות הפרטיות שלנו.